ODRZUCENIE SPADKU

ODRZUCENIE SPADKU

Rosnąca świadomość prawna społeczeństwa powoduje, że coraz częściej potencjalni spadkobiercy zgłaszają chęć odrzucenia niechcianego spadku, na który składają się same długi zmarłego, masa spadkowa nie przejawia zaś żadnej wartości dodatniej. Od zmiany Kodeksu cywilnego, która weszła w życie dnia 18 października 2015r. każdy spadkobierca, który nie złożył żadnego oświadczenia odpowiada za długi z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiada on za zobowiązania zmarłego jedynie do wysokości stanu czynnego spadku. W uproszczeniu - jeśli w skład spadku wchodzi używany samochód osobowy o wartości 10.000zł oraz dług z tytułu kredytu wynoszący 20.000,00zł, to spadkobierca odpowiada za ten dług jedynie do wartości 10.000,00zł. Wcześniej, przed zmianą Kodeksu cywilnego, osoba która nie złożyła żadnego oświadczenia nabywała spadek wprost, czyli odpowiadała za ten dług w pełnej wysokości - do 20.000,00zł. Sytuacja spadkobierców uległa zatem polepszeniu kosztem wierezycieli. Jednakże spadkobierca musi się liczyć również z tym, że nawet jeśli dziedziczy spadek z dobrodziejstwem inwentarza i jego odpowiedzialność jest na poziomie 0zł, gdyż spadek nie przedstawia żadnej wartości dodatniej, jeśli wierzyciel wystąpi o zasądzenie długu najprawdopodobniej uzyska wyrok zasądzający z ograniczeniem odpowiedzialności do zera, ale przegrywający spadkobierca będzie musiał uiścić koszty sądowe. W związku z powyższym, czasem korzystniejsze będzie całkowite odrzucenie spadku, gdyż spadkobierca odrzucający spadek w ogóle nie jest brany pod uwagę przy dziedziczeniu - traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Czytaj całość
Obrót nieruchomościami rolnymi

Ograniczenia w obrocie nieruchomościami rolnymi w dużej mierze ukształtowane zostały przez Ustawę o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości zasobu własności rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 14 kwietnia 2016 r., która weszła w życie w ekspresowym tempie, bo już 30 kwietnia 2016r. Pośpiech ustawodawcy spowodany był tym, że w dniu 01 maja 2016r. wygasały ograniczenia obrotu nieruchomościami rolnymi dla obywateli Unii Europejskiej wynikające z ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.  Wyżej wymieniona ustawa nadała nowy kształt ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 r., w tym wprowadziła do niej preambułę, zgodnie z którą ustawa uchwalona została w celu wzmocnienia ochrony i rozwoju gospodarstw rodzinnych, które w myśl Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowią podstawę ustroju rolnego Rzeczypospolitej Polskiej, dla zapewnienia właściwego zagospodarowania ziemi rolnej w Rzeczypospolitej Polskiej, w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli i dla wspierania zrównoważonego rolnictwa prowadzonego w zgodzie z wymogami ochrony środowiska i sprzyjającego rozwojowi obszarów wiejskich. Kształtowanie ustroju rolnego państwa ma się odbywać przez: poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych; przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz  zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.

Czytaj całość
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem w spadku

Wielokrotnie jako notariusz spotykałam się z pytaniem jak zabezpieczyć interesy spadkobierców dziedziczących przedsiębiorstwo prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie było dobrego rozwiązania. Jeśli przedsiębiorca nie chciał założyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która ma odrębną osobowość prawną i trwa dalej po śmierci wspólnika, co jednak wiązało się z dodatkowymi obowiązkami rachunkowymi i sprawozdawczymi, pozostawało jedynie szybkie przeprowadzenie procedury stwierdzenia nabycia spadku. Nie zmieniało to jednak sytuacji spadkobierców, którzy chcąc kontynuować działalność musieli występować o ponowną rejestrację działalności, uzyskać stosowne koncesje, zgody i zezwolenia. Problemy te ma rozwiązać ustawa z dnia 5 lipca 2018r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która weszłą w życie dnia 25 listopada 2018r. Ustawodawca przewidział instytucje tzw. „przedsiębiorstwa w spadku” oraz możliwość ustanowienia zarządu sukcesyjnego takim przedsiębiorstwem. Z możliwości takiej można skorzystać jednak wyłącznie, jeżeli śmierć przedsiębiorcy nastąpiła po dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie wymienionej ustawy.

Czytaj całość
POŚWIADCZENIE DZIEDZICZENIA

Spośród czynności, których dokonuje notariusz popularne stało się wydawanie aktów poświadczenia dziedziczenia. Jest to dokument, który odpowiada sądowemu stwierdzeniu nabycia spadku. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia lub prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku są jedynymi dokumentami, które potwierdzają prawa do spadku. Innymi słowy osoba wymieniona w tym dokumencie jako spadkobierca może ten fakt wykazać przed osobami trzecimi. Np. bez tego dokumentu potencjalny spadkobierca nie uzyska zgodnie z prawem żadnych informacji w Banku dotyczących finansów zmarłego spadkodawcy, ani też w żadnej innej instytucji.

Czytaj całość

RODO u Notariusza

RODO u Notariusza

RODO u Notariusza obowiązuje w znacznie ograniczonym zakresie, przede wszystkim dlatego, że Notariusz gromadzi Państwa dane jedynie dla realizacji czynności notarialnych i innych obowiązków, które nakładają na niego obowiązujące przepisy, np. składa Państwa wnioski wieczystoksięgowe. Notariusz nie tworzy żadnych baz klientów, nie profiluje ich i nie nęka Państwa żadnymi newsletterami, ewentualnie stali zaprzyjaźnieni klienci mogą otrzymać życzenia świąteczne :) Notariusz nie może usunąć Państwa danych, wykreślić ich z aktu, który udokumentował dokonaną czynność, a po 10 latach przekazuje je do archiwum państwowego. Dokładniejsze informacje odnośnie przetwarzania danych w Kancelarii Notarialnej znajdują się poniżej. 

Czytaj całość
Władza rodzicielska i pełnomocnictwo

Sąd Najwyższy 13 maja 2015 roku podjął następującą uchwałę: „Przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka może udzielić pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody przewidzianej w art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (jedn. tekst: Dz.U. z 2015 r. poz. 464)”.

Jest to interesujące orzeczenie z uwagi na fakt, że dość często spotykamy się z prośbą, by sporządzić upoważnienie do podejmowania wszelkich decyzji w sprawach małoletniego dziecka.

Czytaj całość

Copyright © 2021 - created by Code13

×

Uwaga!

Ulegl zmianie adres Kancelarii Notarialnej.
Zapraszamy Państwa do nowej siedziby, pod adresem:
Rynek 3/6 (II pietro)
44-100 Gliwice.

Scroll to Top