Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy jego ekspektatywa?

Już dłuższy czas temu wydane zostało niezwykle istotne dla naszej praktyki orzeczenie Sądu Najwyższego. Jest to uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 24 maja 2013, Sygn. akt: III CZP 104/12.

W orzeczeniu tym zawarte są następujące tezy:

„Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste, stanowi ekspektatywę tego prawa.”

„Niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu ujawnienia powstającej w takim wypadku ekspektatywy.”

Czytaj całość
Odwrócony kredyt hipoteczny

W dniu 15 grudnia 2014r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2014r.  o odwróconym kredycie hipotecznym określająca zasady i tryb zawierania umowy odwróconego kredytu hipotecznego, prawa i obowiązki stron oraz zasady rozliczania zobowiązań z niej wynikających.

Ustawa ta jest odpowiedzią na pojawiające się w obrocie umowy zawierane z osobami starszymi, niejednokrotnie w trudnej sytuacji finansowej, które chcą pozyskać dodatkowe przychody „w zamian za” prawo do lokalu lub domu, w którym zamieszkują. Ustawa ma na celu zabezpieczenie ich interesów przede wszystkim ograniczając krąg podmiotów oferujących taki kredyt do podmiotów posiadających odpowiednie fundusze i znajdujących się pod odpowiednim nadzorem, a także wprowadzając pewne wymogi oraz ograniczenia, co do treści i sposobu zawierania takich umów.

Czytaj całość
Czy prokura łączna niewłaściwa jest właściwa?

Niedawno pojawiło się kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego (dalej SN) z serii: orzekaliśmy już w tej sprawie i moglibyśmy potwierdzić swoje stanowisko i może zaczęłaby się utrwalać jakaś jednolita praktyka, no ale wtedy byłoby przecież nudno… chodzi o uchwałę z 30 stycznia 2015r (sygnatura III CZP 34/14) i to nie byle jaką, bo podjętą w składzie 7 sędziów SN w brzmieniu: „Niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu.”

Czytaj całość
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Ostatnimi czasy opublikowano w naszym branżowym piśmie tezę postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2013r. I CSK 329/13, zgodnie z którą: „Złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 §1 k.c.” i powróciło pytanie, co tu zrobić w sytuacji gdy pojawia się klient chcący złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu swojej małoletniej pociechy a licząc na wszystkie sposoby wychodzi nam że termin do złożenia takiego oświadczenia już upłynął.

Czytaj całość

Copyright © 2021 - created by Code13

×

Uwaga!

Ulegl zmianie adres Kancelarii Notarialnej.
Zapraszamy Państwa do nowej siedziby, pod adresem:
Rynek 3/6 (II pietro)
44-100 Gliwice.

Scroll to Top